Máj symbolizoval nielen prebúdzajúceho sa ducha mladosti, ale vyjadroval aj radostný sviatok jarného klíčenia a rozpuku, ktorý sa traduje ešte od staroveku. Táto tradícia je známa po celej Európe.

Bolo zvykom mládeže, že družiny chlapcov stavali dievčatám máje, čo sa považovalo za veľkú poctu. V noci vyrúbali štíhly strom a do rána ho postavili pred dom, kde bývali dievčatá. Sú regióny, kde máj postavili pred každý dievčenský dom, a sú aj také, kde máj dostali len ženy, ktoré už mali nápadníka. Tradične ho ozdobili farebnými stuhami, jedlom a nápojmi.

Väčšinou sa máj staval pod vedením nápadníka a mnohokrát ho aj strážili, aby ho konkurencia, žiarlivci či rivali neukradli alebo nevyvalili. Často aj obec mala svoj spoločný máj, ktorého váľanie sprevádzala slávnosť a tanečná zábava. Tento zvyk sa na mnohých miestach dodnes zachoval.

Máj stavali v noci posledného aprílového alebo prvého májového dňa. Následne chlapci zaspievali, čo sa dievčaťu patrilo prijať. Nápadníka odmenila stuhou a pohostila vínom.

Cookies