V maďarčine sa máj nazýval mesiacom Turíc, ale samotné Turíce, keďže ide o mobilný sviatok, v môžu závislosti od dátumu Veľkej noci pripadnúť na 10. mája až 13. júna: tento rok ich oslavujeme 9.-10. júna.
K Turíciam sa viaže mnoho ľudových zvykov. Dievčatá miekedy spolu s chlapcami chodili na Turíčnu nedeľu od domu k domu, ak ich pustili dnu, zatancovali a zaspievali. V rôznych regiónoch udržovali rôzne typy tohto zvyku: ústrednou postavou mohla byť turíčna kráľovná, ktorá aj so svojimi šatami vynikala medzi ostatnými; mohlo sa to celé podobať na svadobný sprievod; a stalo sa aj také, že si nezvolili jednotlivých účinkujúcich. Ak sa zvykov zúčastňovali dievčatá aj chlapci, väčšinou sa deň skončil spoločnou tanečnou zábavou. Podobným, ale špeciálnym zvykom je sprievod turíčnej kráľovnej, počas ktorého väčšinou päť dievčat chodilo od domu k domu, najmenšiu z nich – „malú kráľovnú“ – viedli ostatné, pričom spievali pesničku na pričarovanie plodnosti. Turíčne zvyky tiež mali funkciu zbierania darov, väčšinou dostávali vajíčka a peniaze.
V období Turíc na domy, ploty, maštale pripevnili zelené ratolesti, aby zlých, škodlivých duchov držali od seba čo najďalej; v niektorých lokalitách stavali aj máj. So sviatkom sa spája aj predpovedanie počasia a úrody. Turičná rosa mala čarovné účinky na krásu: dievčatá sa pred úsvitom umývali v záhrade v rannej rose, aby mali peknú pokožku.